Translate

21 maja 2017

Alergie i ich faktyczne przyczyny

Dzisiaj znów słów kilka z Grzebyka. Pożyczyłam książki, które napisał, i na każdej stronie znajduje coś ciekawego, czas oddania jednak coraz bliższy... Żałuję, że nie mam ich na własność, chciałabym bardzo! <3
Ale póki książki u mnie, korzystam! I dzielę się tą wiedzą z Wami. Tym razem przychodzę ze streszczeniem rozdziału o alergiach. Przeczytajcie zatem, czego się dowiedziałam.

1. Alergie pokarmowe wynikają głównie ze słabo zakwaszonego żołądka, zniszczonej flory bakteryjnej i wyściółki w jelicie, są reakcją "na obce białka oraz niektóre składniki żywności lub środków chemicznych". 

2. Alergie wziewne to alergie na pyłki roślin, farby, lotne środki chemiczne - zawarte np. w perfumach.

3. "Płuca i skóra pracują razem, więc należy też sprawdzić, czy w przypadku alergii wziewnych nie ma problemów ze skórą. Nie muszą to być widoczne choroby - wystarczy codzienne szorowanie się chemicznymi szamponami, mydłami (...), które podrażniają receptory na skórze, a te z kolei podrażniają płuca". Autor mówi np. o zależności SLS z pyłkami olszyny.

4. Zbyt duża dbałość o higienę nie służy człowiekowi, zmywanie ze skóry warstwy ochronnej zmienia jej pH i niszczy korzystne dla człowieka bakterie.

5. Testy skórne są pomocne, ale nie do końca należy im wierzyć. Czasami alergeny są ukryte i trzeba być Sherlockiem H. ;)

6. Alergie pokarmowe nękają człowieka wtedy, gdy organizm nie wytwarza enzymów, które w 100% mogą strawić dany składnik. Wtedy też system odpornościowy atakuje go (bo wie, że może on zagrażać życiu), atakując przy okazji własne tkanki. Atak następuje jednak po jakimś czynniku zapalnym, np. szczepionce, GMO, chemii z żywności.

7. Najczęstsze alergeny żywnościowe to: owoce morza, pasteryzowane mleko krowie i w mniejszym stopniu jego przetwory, pszenica, orzechy, czekolada, pomidory, wołowina, soja, kukurydza. Silnie prozapalnie działają też oczyszczone oleje rafinowane.

8. Niezawodnie alergię wykrywa eliminacja pokarmów i badanie pulsu autorstwa Arthura Cocoa (sprawdzamy liczbę uderzeń serca na minutę o różnych porach dnia /normalny puls to ok. 60 - 80/, potem mierzymy puls przed posiłkiem, następnie spożywamy jeden pokarm i 10 - 30 minut po jego zjedzeniu mierzymy puls ponownie, kolejny raz czynność powtarzamy po 60 minutach). "Zmiany w szybkości i sile pulsu dają nam zazwyczaj bezbłędną odpowiedź, czy dany produkt jest dla nas alergiczny. Puls może przyspieszyć nawet o 20 uderzeń i najczęściej też wzrasta jego siła. Zauważalnie zmniejszający się puls po 60 minutach świadczy o tym, że organizm radzi sobie z neutralizacją pokarmu (...)". Pamiętać należy, żeby przed posiłkiem i po nim nie uprawiać aktywności fizycznej, pić napojów sodowych, alkoholu, kawy, nie denerwować się ani zbytnio nie ekscytować.

9. Warto zbadać stężenie albuminy - wskazuje ona bowiem, jaki jest stan Twojego zdrowia (im poziom jest niższy, tym wzrasta ryzyko alergii i innych chorób).

10. Jeśli rano (po przebudzeniu się) masz podkrążone oczy (a po wysiłku fizycznym stan się pogarsza), to możesz mieć alergię albo niedoczynne nadnercza. Świadczy to o tym, że w Twoim organizmie istnieje utrzymujący się chronicznie stan zapalny i nie należy go lekceważyć.

Wszystkie cytaty zawarte w tym wpisie pochodzą z książki "Rak to nie wyrok 2" z rozdziału "Alergie i ich faktyczne przyczyny" (str. 156 - 162).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ci, którzy tego bloga odwiedzają, czego mi życzą, niech i sami mają :)