Translate

29 października 2016

Jak zrobić olejek majerankowy i kiedy go stosować

Zaczerwienione gardło, katar, przeziębienie... Tematy znane chyba każdej mamie, a mamie przedszkolaka na pewno! Konsultacja ze specjalistą jest wówczas potrzebna (choćby po to, by sprawdzić, czy dziecko jest osłuchowo czyste), jednak ziołowe metody mogą przyspieszyć wyzdrowienie, a także wzmocnić system odpornościowy.

"Tak się zachowujemy, jakby nasze ciało 
pochodziło z jakiegoś sztucznego świata,
 a ono przecież z natury pochodzi 
i do natury wraca, 
więc natura je żywi i natura uzdrawia".

Zioła... Zazwyczaj się ich boimy, bo ich nie znamy. "Nowoczesnemu człowiekowi zioła zazwyczaj kojarzą się z niesmacznymi herbatkami ziołowymi i gorzkimi nalewkami. (...) Zioła i drzewa tak samo jak ludzie (...) mają swoje charaktery, niekiedy nawet charakterki - jedne całkiem złośliwe aż trujące, a inne słoneczne, ciepłe, dobrotliwe, przyjazne. (...) soki roślin i drzew od tysiącleci służyły człowiekowi, wzmacniając i regenerując jego nadwątlone ciało". Ja się ich uczę, bo wiem, że mają wielką moc! Dużą pomocą w tej nauce są książki autorstwa Stefanii Korżawskiej - wiernej przyjaciółki ziół, która twierdziła, że "zdrowe pożywienie i życiodajne herbatki z polskich ziół to gwarancja zdrowia".

Olejek majerankowy, do zrobienia którego dzisiaj zachęcam, można zapewne kupić w aptece, bo znane jest jego szerokie zastosowanie, jednak ja do apteki chodzę zazwyczaj tylko po sól fizjologiczną i po gazę, której potrzebuję do robienia kiełków... Nie przekonują mnie bowiem składy specyfików, które zapisane czcionką najmniejszą z możliwych zajmują całą powierzchnię opakowania, "hitem" są natomiast te z napisem "tu odklej" - i wtedy odklejasz, a tam... pięć kartek, których bez lupy nie przeczytasz. 

Stefania Korżawska podaje, że olejek majerankowy stosowany zewnętrznie:

- pomaga zadbać o drogi oddechowe,
- wspomoże zaczerwienione gardło (smarować szyję),
- pomocny jest przy katarze ("Należy dziecku smarować olejem majerankowym nosek, zatoki, szyję".),
- uspokoi dziecko, któremu dokucza kolka jelitowa ("(...) należy delikatnie smarować nim brzuszek. Majeranek rozgrzewa, przekazuje więc dziecku dobrotliwe ciepło matki natury".).

Olejek majerankowy - przepis:

Przygotuj 6 łyżek suszonego ziela majeranku, 1 szklankę oleju sezamowego, słoik z pokrywką oraz garnek z wodą. 
Wsyp majeranek do słoika, zalej olejem, zakręć słoik i wstaw go do garnka z zimną wodą. Zagotuj, a następnie na małym ogniu ogrzewaj przez godzinę. Garnek zdejmij z ognia i odstaw na kilka godzin (u mnie - 5 godzin). Podgrzej wodę w garnku, a następnie przecedź ciepły olej. 

Napracować się przy tym wiele nie trzeba, a efekty są - często nawet po pierwszym użyciu. Zatem może warto spróbować? Decyzja należy do Ciebie!

***

Wszystkie cytaty zawarte w dzisiejszym wpisie pochodzą z książki Stefanii Korżawskiej "Wybrałam zdrowie dla dziecka". W książce tej znajdują się również cenne informacje na temat przygotowania organizmu do ciąży, praktyczne rady dotyczące zdrowego odżywiania, omówione zostały także dolegliwości w czasie ciąży i po porodzie oraz sposoby na pozbycie się ich lub złagodzenie, książkę kończy natomiast  rozdział "Jak pomóc swojemu dziecku?", w którym autorka podaje sprawdzone naturalne sposoby między innymi na alergię, zaparcia, chore oskrzela.

4 komentarze:

  1. Prosze mi powiedziec ten olej robimy ze swiezego czy suszonego majeranku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak potem przechowywać gotowy olej,w co go przelać?-czy trzymać w słoiku?

    OdpowiedzUsuń

Ci, którzy tego bloga odwiedzają, czego mi życzą, niech i sami mają :)