Translate

23 października 2016

Od czego zacząć zdrowe życie? 4 kroki na start

 "Zdrowie to nie wszystko,
ale wszystko bez zdrowia jest niczym".
Sokrates


   Wszyscy, którzy chcą zmienić swoje życie, zastanawiają się, jak to zrobić. W trzy dni się nie da... To jest proces. Zatem nie poddawaj się i zastosuj metodę małych kroków. Spokojnie dojdziesz do wszystkiego, o czym marzysz, ale rób to systematycznie, cierpliwie i powoli. Nie od razu Kraków zbudowano... Ja potrzebowałam na to czterech lat, a wciąż jeszcze uważam, że nad niektórymi aspektami w tym temacie powinnam  popracować.

Zatem:

1. Czytaj etykiety.

Jeżeli nie znasz jeszcze strony:  http://czytajsklad.com/, koniecznie ją poznaj! Pomoże Ci robić codzienne zakupy. Wystarczy, że prześledzisz, jakich produktów unikać i na początek zrobisz sobie listę - "gotowca". Ta strona bardzo mi pomogła, kiedy zaczynałam swoją przygodę ze zdrowym żywieniem, kiedy nie wiedziałam, czym jest olej palmowy i syrop glukozowo - fruktozowy... Jeżeli do tej pory zupełnie nie interesowałeś się tym tematem, masz prawo tego nie wiedzieć! To przyjdzie z czasem!

2. Pij wodę.

Woda jest ważniejsza niż jedzenie! Woda może leczyć! Obserwując ludzi, z którymi się stykam, doszłam do wniosku, że za mało pijemy, a za wiele jemy... Pamiętać należy, że ważne jest również to, kiedy ją pijemy - należy to robić pół godziny przed posiłkiem albo godzinę - dwie godziny po nim.
Dla tych, którzy chcą zgłębić ten temat, na początek polecam: https://www.youtube.com/watch?v=F2hIibSPP9U oraz https://www.youtube.com/watch?v=kmEUeS2uYOI .

3. Włącz do swojej diety kiszonki.

Kiszonki to naturalne probiotyki. Dzięki nim nasze jelita, które nazywa się naszym drugim mózgiem, dobrze pracują. Temat ten jeszcze rozwinę - jest na tyle ważny, że poświęcę mu cały osobny wpis.

4. Zwiększ ilość warzyw w swojej diecie.

Na początku tego roku kalendarzowego Instytut Żywności i Żywienia zmodyfikował istniejące zalecenia i przedstawił nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej (http://www.izz.waw.pl/pl/strona-gowna/3-aktualnoci/aktualnoci/555-naukowcy-zmodyfikowali-zalecenia-dotyczace-zdrowego-zywienia). Kiedy ją zobaczyłam, poczułam, że zaczynają się dobre zmiany. Nie zgadzam się ze wszystkim, co głosi Instytut (jestem przeciwna spożywaniu mleka krowiego itp.), ale przesunięcie warzyw i owoców na pierwsze miejsce wśród produktów żywnościowych to naprawdę duży krok! Wcześniej na tym miejscu znajdowały się produkty zbożowe.

*** 

To Twoje 4 pierwsze kroki do zdrowia. Uwierz mi, że na początek to wystarczy! Oczywiście pod warunkiem, że nie będą to jednorazowe zrywy. Zacznij od tych 4 kroków, a Twoje życie zacznie się zmieniać :) Kiedy to zauważysz, poczujesz apetyt na więcej, a wtedy - obiecuję - przybędę z pomocą :) Dasz radę! Trzymam za Ciebie kciuki!

2 komentarze:

  1. A jakie warzywa jeść zimą? Z Holandii, czy monotonne polskie korzeniowe?

    OdpowiedzUsuń
  2. Stawiam na polskie, jednak od czasu do czasu pozwalam sobie na te z obcych krajów.

    OdpowiedzUsuń

Ci, którzy tego bloga odwiedzają, czego mi życzą, niech i sami mają :)