Translate

8 kwietnia 2017

Alergie krzyżowe i atak pyłków

Rozszerzanie diety mojego dziecka zaczynałam od marchewki, drugie w kolejności było jabłko. A dodać należy, że robiłam to na początku maja, czyli w okresie, kiedy wiele roślin dookoła pyli. Moje dziecko niemal od urodzenia zmagało się z wysypkami i wieczną ciemieniuchą (po pierwszych szczepieniach sytuacja się pogorszyła), ale żaden specjalista w rozmowach o rozszerzaniu diety nie zająknął się nawet o alergiach krzyżowych. Żyłam zatem w niewiedzy, więc doszłam do wniosku, że marchewka i jabłko nie służą mojemu dziecku, bo po ich zjedzeniu dostawało wysypek na całym ciele.

Dzisiaj - mając wiedzę, jaką zgromadziłam przez ostatnie lata - zrobiłabym to nieco inaczej.

Po pierwsze - wszystkie warzywa i owoce myłabym tak, jak robię to teraz (klik).
Po drugie - przed wprowadzeniem nowego pokarmu, skorzystałabym z tabeli pokazujących alergie krzyżowe. http://www.nexter.pl/pliki/alergeny_reagujace_krzyzowo.pdf

Nie chcę Was zanudzać fachową terminologią (ten, kto ma potrzebę, poszuka fachowej literatury na ten temat), powiem najprościej jak się da: pyłki i pokarmy krzyżują się. Zatem u osoby uczulonej na jeden alergen, może wystąpić reakcja alergiczna po kontakcie z innym alergenem. Chodzi o zbliżoną budowę chemiczną. Objawy mogą być różne - od wodnistego kataru, wysypki, zmian w jamie ustnej po kaszel, duszności, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Warto sprawdzać aktualne komunikaty dotyczące stężenia pyłków, np. tutaj: klik. W każdym regionie Polski stężenie pyłków może być inne. Teraz zaczęła pylić brzoza, która uczula bardzo silnie.
Najlepszą ochroną jest oczywiście unikanie alergenów, ale o ile z alergenami pokarmowymi jest to wykonalne, to z pyłkami tak się nie da. Każda roślina produkuje miliony drobinek, które wiatr niesie czasami wiele kilometrów dalej. Ale coś zrobić można :)

1) Jeśli możesz, omijaj rośliny, na których pyłki jesteś uczulony.
2) Spaceruj/przebywaj na świeżym powietrzu po deszczu albo wieczorem, kiedy stężenie pyłków spada.
3) Wychodząc na zewnątrz, koniecznie noś okulary przeciwsłoneczne! Nawet małe dziecko to zrozumie, wystarczy z nim o tym porozmawiać. Szymon nie rusza się z domu bez okularów przeciwsłonecznych wiosną, latem, jesienią i zimą.


4) Miej zawsze przy sobie ampułkę soli fizjologicznej. Jeśli pyłek dostanie się do oka, będziesz mógł zadziałać natychmiast. Często pozwoli to uniknąć wizyty w przychodni. Uwierzcie mi - wiem, o czym piszę, przeżyliśmy to dwa razy.
5)  Po powrocie ze spaceru, dokładnie umyj odkryte części ciała i zmień ubranie. Nie zostawiaj ubrania, które miałeś na sobie na zewnątrz, w pokoju, w którym śpisz.
6) Nie przynoś do domu polnych kwiatów, traw.
7) Jeśli masz możliwość, kup oczyszczacz powietrza.
8) Wietrz mieszkanie od północy do 4 rano. Jeśli chcesz to robić o innej porze, zainstaluj w oknach specjalne filtry antypyłkowe.
9) Jeśli jedziesz samochodem, zamykaj okna.
10) Unikaj jedzenia, które krzyżowo reaguje z pyłkami, na które masz uczulenie (w okresie pylenia tej rośliny).2 komentarze:

  1. Pani Agnieszko czy alergenów krzyżowych unikać tylko w trakcie pylenia czy wogóle? czy obróbka termiczna pomaga?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas wystarczy, że unikamy ich w trakcie pylenia roślin. Np. w okresie pylenia brzozy mój syn nie je jabłek pod żadną postacią. Każdy organizm jest inny i trzeba testować.

      Usuń

Ci, którzy tego bloga odwiedzają, czego mi życzą, niech i sami mają :)